You are currently viewing 10 sposobów na tanie podróżowanie

10 sposobów na tanie podróżowanie

Wolontariat

To mój ulubiony sposób na podróże – z kilku powodów:

  • Każdy otrzymuje wartość. Ty, ponieważ możesz spełnić marzenie o odległych, czasem bardzo odległych kierunkach. Bywają projekty np. w Polinezji Francuskiej, Nepalu, czy Argentynie. Osoby, bądź organizacje, w których pracujesz, zyskują wsparcie i Twoje umiejętności, talenty oraz doświadczenie.
  • Często projekty nie są wypełnione zadaniami po brzegi, a jedynie zajmują Ci jakiś skrawek czasu. Dzięki czemu możesz eksplorować miejsce, w którym mieszkasz, a czasem nawet podróżować gdzieś dalej. 
  • Możesz poznać kulturę i tradycję od podszewki, bo tak się składa, że w wielu przypadkach nocleg oferowany jest wolontariuszom u lokalnych rodzin. 

W zależności od rodzaju wolontariatu i organizacji goszczącej, otrzymujesz jakieś kieszonkowe, albo pokrywane są koszty Twojego zakwaterowania i/lub koszt biletu. Są też i takie, w których to Ty inwestujesz w swoje wyżywienie i transport. Warto to ustalić, zanim podejmiesz decyzję. 

Możesz znaleźć takie oferty w wielu grupach na Facebooku. 

Ja osobiście uczestniczyłam w projektach EVS (sponsorowanych z budżetu Unii Europejskiej), AIESEC (studenckiej organizacji, która działa w większości regionów na świecie), i paru innych ze stron internetowych.

foto. Anna Borońska

Praktyki profesjonalne

Mają podobny charakter, jak pierwsza opcja, jednak tutaj otrzymujesz wynagrodzenie od firmy lub organizacji goszczącej za swoją pracę. Środki, które otrzymujesz, zwykle są równe najniższej krajowej, więc dobrze jest się upewnić, że masz odpowiednie środki, jednak daje to ogromną szansę i być może cały projekt nie skończy się na stażu, lecz praca i miejsce staną się nowym centrum dowodzenia dla Twojego życia. Sama korzystałam z AIESEC, jednak w internecie można znaleźć różne oferty. 

Mam wielu znajomych, którzy korzystali z tych opcji i po odbyciu wolontariatu, czy stażu zostali na dłużej.

foto. Anna Borońska

Work & travel

Sama nie miałam okazji skorzystać, jednak opinia kogoś, kto brał udział w takim wyjeździe i wspina ten czas bardzo dobrze. Dlaczego? 

“(…) Bo uczy samodzielności i ciężkiej pracy – ja pracowałam w fabryce, drugie to kultura, trzecie poznaje się znajomych na całe życie, czwarte można super zwiedzić kraj, i ostatnie można sporo zarobić, jak ktoś się na to nastawia.”

Cóż więcej dodać? Myślę, że opinia Asi wystarczająco wyczerpuje temat. 

Wszystkie grupy promujące tanie latanie

Na profilach typu Fly4free czy Lotter – znajdziecie codziennie mnóstwo informacji o tym gdzie, kiedy i za ile ustrzelić najlepsze ceny biletów. Ta opcja zdecydowanie dedykowana jest tym, którzy mają dużo wolnego czasu, albo są elastyczni z terminami i mogą sobie pozwolić na dostosowanie się do terminów lotu, a nie czekać, aż szef zatwierdzi urlop. 

Ten sposób pozwala Ci na odkrywanie nowych miejsc we własnym tempie, poznawanie kultur w sposób najbliższy Tobie. Jednak dla tych, którzy nie lubią niespodzianek, może się okazać dużym wyzwaniem. 

Świetnie sprawdzi się w połączeniu z couchsurfingiem, który pomoże Ci poznać kulturę poprzez integrację z lokalną społecznością. 

You should be here

Jeśli jesteś fanką systemów MLM, w których zarabiasz poprzez budowanie swojego zespołu, który jest jednocześnie Twoim klientem – to ta opcja może się okazać strzałem w dziesiątkę. Dzięki ogromnej ilości członków firma World Ventures oferuje uczestnikom swoich eventów bardzo dogodne warunki zakupu biletów, noclegów i wycieczek w bardzo atrakcyjnych cenach. Jeśli zainteresuje Cię ta opcja, to zajrzyj na instagramowy profil Kingi (@kinga_traveler). Możesz obejrzeć jej zdjęcia z podróży i zapytać ją o szczegóły.

foto. @kinga_traveler

Blogowanie

Jest to coraz bardziej popularna droga do zarabiania pieniędzy. W polskiej blogosferze znajdziesz mnóstwo osób piszących artykuły i zarabiających na tych treściach. Więc jeśli czujesz pisanie, masz pomysł jak zachęcić ludzi do zainwestowania w treści, albo wsparcie projektów, które tworzysz, może się okazać, że to będzie strzał w 10.

Zostań stewardessą

Mam dla Ciebie jeden przykład. Poznałyśmy się z Egle w ubiegłym roku. Pod koniec marca otrzymała pracę w Brytyjskich liniach lotniczych. Dziś, po niespełna 12 miesiącach pracy ma już na swoim koncie 6 zwiedzonych kontynentów. 

Oprócz tego, że w przerwie między zmianami masz chwilę, by zwiedzić lokalne atrakcje, to bardzo często linie oferują darmowe bilety, albo zniżki na podróże dla swoich pracowników. 

Poniżej tylko część z miejsc odwiedzonych przez Egle w tym roku. 

foto. Eglė Papreckytė

Pływanie na statkach

Podobnie jak w przypadku linii lotniczych masz możliwość zwiedzać świat poprzez pracę na statkach wycieczkowych, albo na innych statkach. Często praca odbywa się na zasadzie wahadła, gdzie przez kilka tygodni pływasz na morzu, a potem kilka masz wolne. W Peru spotkaliśmy naszego rodaka, który właśnie w ten sposób odkrywa świat i bardzo sobie chwalił opcję 3-miesięcznych podróży. Więc jeśli nie masz choroby wysokościowej i czujesz, że to może być coś dla Ciebie – to poszukaj.

Auto stop

Ta wersja nie jest zdecydowanie dla każdego. W trasie można spotkać różne przygody, czasem nie masz gdzie spać, czasem nie wiesz, gdzie spędzisz kolejną noc. 

Jednak jest mega ekscytująca, szalona i obfituje w niesamowite znajomości. Nigdy nie wiesz kto stanie na Twojej drodze. 

Przemierzyłam całą Gruzję do Turcji i z Sofii do Polski, a także z Polski przez UK do Portugalii, i z Polski do UK przez Włochy. Doświadczenia? Cudowni ludzie, paru pozytywnie zakręconych, nowe doświadczenia kulinarne. Zwłaszcza portugalscy kierowcy mają fantazję na jednogarnkowe dania. Na Facebooku jest kilka grup dla autostopowiczów, w których możesz wcześniej poszukać transport. I zawsze zostaje też autostopowa majówka, czyli wyścig, w którym możecie wziąć udział od kilku lat. 

Współprace

Czasem (tak jak ja), możesz mieć szczęście, że trafisz na jakąś polską lub zagraniczną firmę, która pomoże Ci spełniać marzenia o  podróżach i np. zdobywaniu szczytów, jak firma Ewy – Mountain Freaks. Na ich stronie można czasem trafić na ciekawe oferty pracy.

foto. Anna Borońska

Dodaj komentarz